Evini taşıtmak isteyen birinin sadece fiyat odaklı yaptığı araştırmalar sonucu bulduğu firmaya verdiği iş başına gelen kötü tecrübeleri hepimiz duymuşuzdur. Eşyalarını taşıyan firma gerekli özeni göstermemiş, ve bunun sonucunda binlerce liralık eşya oraya buraya çarparak zarar görmüştür. Özellikle hanımlar için bu kabustur ve o hasar ve zedelenmeleri ger gördüğünde içine sıkıntı girecektir.

Maalesef ki piyasada her kamyonu veya kamyoneti olan evden eve nakliyat işine soyundu. Bu yüzdendir ki verilen hizmetin kalitesi yerlerde sürünmekte. Paketleme desen yok, dikkat desen yok, kalifiye elemanlar desen yok, müşterinin eşyası zarar gördüğünde arkasında duracak firma desen hiç yok. Ya o hasar zaten vardır, ya da o kadar hata insanlık halidir. Elbette ki insanlık haliyle yaşanan sorunlar olabilir ancak burada önemli olan bunun arkasında durmaktır. Ama maalesef ki bunu yapan firma sayısı o kadar az ki…

Peki ama bu işin çözümü nedir? Bu işin çözümü eğer evinizi taşıyacaksanız eşyalarınızı taşıyacak firmayı seçerken sadece fiyat odaklı olmamaktır. Tabii ki fiyat çok önemlidir ancak küçük meblağlar yüzünden eşyalarınızın zarar görmesini ve canınızın sıkılmasını istemezsiniz. Bu nedenle bir firmaya eşyalarınızı teslim etmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Firmanın kaç senedir bu işe yaptığına bakın. Yıllardır nakliye işi yapan bir firma büyük ihtimalle yeni kurulmuş firmalara göre daha tecrübelidir ve karşılaşacağı sorunlardan haberdardır. Uzun süredir nakliyat sektöründe bulunan nakliyat firmaları kesin diyemeyiz ama daha büyük ihtimalle verdiği hizmetin arkasında duracaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bir firmanın uzun süredir nakliyat işi yapıyor olması onun kaliteli hizmet verdiğini göstermez.
  2. Firmanın araç filosuna bakın. Geniş araç filosu olan firmalar, babadan kalma bir kamyon/kamyoneti olan vatandaşa göre daha güvenilirdir. Neden mi? Çünkü eğer malınıza zarar verdiği tesbit ettirebilirseniz hakkınızı yasal yollardan arayabilir ve bu firmanın araçlarına en kötü ihtimalle zararınızı karşılamak adına haciz koydurabilirsiniz.
  3. Evden eve asansörlü nakliyat yapan firmaları tercih edin. Çünkü eşyalara gelen zararların %90 merdivenlerden indirme ve çıkarma esnasında meydana gelmektedir. Asansörlü firmalar merdivenleri kullanmadığı için bu riski minimuma indirmiş olursunuz.
  4. Nakliyat sigortası yapabilen nakliye şirketini tercih edin. Çünkü nakliyat sigortası zararlarınızı karşılamaktadır. Tabii her zaman değil.
  5. “Paketleme yapıyor musunuz?” diye sorun. Çünkü her evden eve nakliyatçı paketleme yapmıyor.
  6. Ürünlerin demonte edilip edilmeyeceğini sorun. Çünkü eşya dolabı gibi büyük eşyaların demonte edilerek taşınması hem taşımayı kolaylaştırır hem de ürünün zarar görme olasılığını azaltır. Ancak bu size ek maliyet olarak çıkacaktır. Burada ürünün mali durumana göre siz karar vereceksiniz.

Herkese nakliyat yaptırmayın, pişman olmayın diyor ve bu yazımızı da size faydalı bir yazı olduğunu ümit ederek burada sonlandırıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir